Według danych statystycznych jedynie około 30 % Polaków posiada wykupioną polisę na życie. Biorąc pod uwagę, że duża część tych ubezpieczeń stanowi ubezpieczenie kredytu hipotecznego dochodzimy do wniosku, że Polacy jako naród nie starają się zabezpieczyć przyszłości swojej i swoich bliskich. Oponenci pewnie powiedzą, że wynika to z małych zarobków, jednak z tym się nie zgodzę.
Czy warto ubezpieczyć się na życie?
Oczywiście składki ubezpieczeniowe nie są tanie, jednak w każdej ofercie znajduje się kilka wariantów, zarówno dla bogatych, jak i dla tych biedniejszych. Niektórzy powiedzą, że jest to wyrzucanie pieniędzy w błoto, ponieważ ciągle płacimy składki, a nic nam się nie dzieje i nie otrzymamy tych pieniędzy z powrotem. Składki te jednak stanowią opłatę za transfer ryzyka, które przenosi się od nas do firmy ubezpieczeniowej. Posiadając wykupioną polisę na życie możemy być pewni, że w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia nasi bliscy otrzymają rekompensatę pieniężną, która pozwoli im wrócić do normalnego życia.
Wyobraźmy sobie sytuację, w której mamy przykładową rodzinę z 2 małych dzieci. Jedynym żywicielem tej rodziny jest ojciec, który pracuje na etacie. Niestety ginie w wypadku samochodowym, zostawiając matkę z 2 dzieci. Matka nie pracowała, ponieważ zajmowała się dziećmi. W tej sytuacji dochody rodziny drastycznie spadają, a matce nie będzie łatwo znaleźć pracy. Gdyby mąż miał wykupioną polisę na życie, to rodzina otrzymałaby pokaźną sumę pieniędzy, która wystarczyłaby do momentu ustabilizowania sytuacji życiowej na nowo.
Wykupienie polisy na życie stanowi przejaw odpowiedzialności oraz troski o swoich najbliższych. Nikt niestety nie jest przewidzieć, co się z nim stanie następnego dnia. Możemy ulec wypadkowi, możemy nagle się dowiedzieć o śmiertelnej chorobie. Może się zdarzyć naprawdę wiele różnych rzeczy. Jeżeli w ich wyniku najbardziej ucierpieć może nasza rodzina, to warto się zabezpieczyć od tego typu sytuacji. Oczywiście, pieniądze nie zwrócą nam najbliższych, ale na pewno pomogą w przetrwaniu trudnych chwil.
Niektórzy pewnie zapytają o to skąd wziąć środki na dodatkowy stały wydatek? Według mnie lepiej zrezygnować z którejś przyjemności czy jakiegoś zbędnego zakupu, w zamian za posiadanie polisy na życie, ponieważ dopiero w przypadku nieszczęśliwego zdarzenia docenimy to jak ważna była to decyzja.
Komu polecałbym wykupienie polisy na życie?
Moim zdaniem każdy człowiek powinien posiadać ubezpieczenie na życie. Niektórzy twierdzą, że tego typu ubezpieczenie nie jest potrzebne osobom samotnym, które nie mają rodziny, a więc nie będzie miał kto otrzymać świadczenia. Nie zgadzam się z tym sposobem myślenia, ponieważ ubezpieczenie na życie obejmuje zazwyczaj również ubezpieczenie wypadkowe, a więc pokrywa koszty powrotu do zdrowia, które mogą być wysokie. Otrzymuje je wtedy sam poszkodowany, a czy osoba samotna nie może mieć wypadku, który przeżyje? Wtedy otrzyma środki na powrót do zdrowia i normalnego życia. Komu więc zalecam ubezpieczenie się na życie? Wszystkim, a w szczególności:
– młodym rodzicom,
– młodym małżeństwom,
– osobom wykonującym niebezpieczne zawody,
– wszystkim, którzy dobrze zarabiają i ich na to stać.
Jakie ubezpieczenie na życie wybrać? Indywidualne czy grupowe?
Ubezpieczenie na życie może mieć charakter indywidualny lub grupowy. Który wariant jest lepszy? Nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ ubezpieczenie na życie musi być przede wszystkim dopasowane do potrzeb ubezpieczonego, a poza tym nie każdy ma możliwość zawarcia ubezpieczenia grupowego. Czym różnią się te ubezpieczenia?
- ubezpieczenia indywidualne – zawierane są pomiędzy firmą ubezpieczeniową, a jedną osobą, która zobowiązuje się do uiszczania składek.
- ubezpieczenia grupowe – przeznaczone są dla pracowników przedsiębiorstw. W ramach umowy ubezpieczonych jest co najmniej kilka osób, a składki przeważnie są niższe, niż w przypadku ubezpieczenia indywidualnego. Polisy grupowe zawierają też często opcję wypłaty odszkodowania w przypadku nieszczęśliwego wypadku, czy np. „pieluchowego” po narodzinach dziecka.