PIT 36 – kto się na nim rozliczy w 2020 roku?

Znaczna część Polaków rozliczy się w tym roku z fiskusem ze swoich dochodów na formularzu PIT 37, jednak istnieje duża grupa, która wybierze PIT 36. Druk rozbudowany, długi i nieco bardziej skomplikowany niż PIT-37, jednak przeznaczony głównie dla tych podatników, którzy powinni chociaż częściowo znać polskie prawo podatkowe.

  1. Kto rozliczy się na PIT-36 w 2020 roku?
  2. Rozliczenie PIT-36 – papierowo czy online?
  3. Praca z kreatorem PIT 36 Online

 Do podatników, którzy powinni wykonać rozliczenie PIT-36 należą głównie przedsiębiorcy, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, z której dochody opodatkowują na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej. Właściciele firm, którzy wybrali ryczałt ewidencjonowany, swoje dochody byli zobowiązani rozliczyć na formularzu PIT-28 w terminie do 2 marca 2020, natomiast ci, którzy dochody rozliczają według zasad podatku liniowego, powinni wybrać PIT-36L i złożyć go do swojego US do 30 kwietnia 2020.

 Kto rozliczy się na PIT-36 w 2020 roku?

 Przedsiębiorcy, którzy wybrali podatek dochodowy na zasadach ogólnych, to nie jedyna grupa, która rozliczy się na PIT 36 za 2019 rok. Druk PIT-36 wybiorą również podatnicy, którzy

  • w roku 2019 prowadzili najem, dzierżawę lub osiągali dochody z im podobnych umów opodatkowane na zasadach ogólnych
  • w ubiegłym roku podatkowym uzyskali dochody z pracy za granicą – dotyczy to zarówno przedsiębiorców, jak i osób prywatnych
  • prowadzili działalność związaną z działami specjalnymi produkcji rolnej, opodatkowaną na zasadach ogólnych,
  • podjęli się prowadzenia działalności nierejestrowanej,
  • korzystają z kredytu podatkowego na rok lub dwa lata po rozpoczęciu działalności gospodarczej oraz ci, którzy są zobowiązani dokonać doliczeń związanych z tym kredytem,
  • wykazują dochody z innych źródeł, opodatkowane na zasadach ogólnych, od których płatnik nie miał obowiązku naliczać składek.

 

Rozliczenie PIT-36 – papierowo czy online?

 Obecnie już coraz mniejsza grupa podatników decyduje się na składanie PIT-36 w formie papierowej. Ta droga wiąże się bowiem nie tylko z koniecznością wizyty w urzędzie skarbowym, ale również z długim terminem oczekiwania na zwrot podatku, który wynosi aż 90 dni. Znacznie częściej wybierana jest forma online. PIT 36 przez internet składają już nie tylko biura rachunkowe za swoich klientów, ale również przedsiębiorcy i inni podatnicy, którzy swoje rozliczenia chcą zrobić i wysłać samodzielnie. Dla nich dobrą pomocą jest program do rozliczenia PIT 36 – proste i intuicyjne narzędzie, dzięki któremu w kilkanaście minut można wypełnić i wysłać do urzędu skarbowego formularz PIT-36.

 Praca z kreatorem PIT 36 Online

 Jeśli przedsiębiorca korzysta z usług biura rachunkowego, nie musi martwić się o sporządzenie swojego zeznania podatkowego. Jednak jeśli jest zmuszony wypełnić je sam, praca z kreatorem PIT 36 online pozwoli uniknąć podstawowych błędów. Do poprawnego wypełnienia formularza PIT-36 należy przygotować wszystkie niezbędne dokumenty, jak np. faktury uprawniające do skorzystania z ulgi na internet lub ulgi prorodzinnej, oraz wartości opisujące:

  • przychód,
  • koszty uzyskania przychodów,
  • wysokość zapłaconych w 2019 roku składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne,
  • wysokość odprowadzonych zaliczek na podatek dochodowy.

Na koszt uzyskania przychodów powinny zwrócić uwagę głównie osoby, które prócz dochodów z działalności będą rozliczać również dochody z umowy o pracę. Zmiany, jakie zaszły na podstawie nowelizacji ustawy o PIT, podnoszą koszty uzyskania przychodu w 2020 roku oraz za 3 ostatnie miesiące roku 2019, dlatego trzeba zweryfikować, czy w PIT-11 od pracodawcy zostały poprawnie ujęte kwoty KUP.

 

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.