Większość osób, która nigdy nie miała styczności z pracą w charakterze freelancera jest zdania, że wykonuje on pracę łatwą, szybką i przyjemną. Jako osoba, która pracowała w takim charakterze oraz zna wielu freelancerów zgodzę się z tylko tym, że z reguły jest to praca przyjemna, ponieważ każdy freelancer wykonuje zlecenia z branży, którą lubi. W dalszej części artykułu przedstawię mity, zalety oraz wady pracy freelancera, które wynikają z moich doświadczeń oraz obserwacji.
Mity dotyczące pracy freelancera
1. Pracuje kiedy chce. Raczej pracuje wtedy kiedy ma zlecenia. Ludziom wydaje się, że osoba pracująca w domu może dowolnie rozplanować sobie czas. Prawda jest taka, że pracujesz wtedy kiedy masz zlecenie, a jeśli nie masz to szukasz pracy, co sprawia, że jesteś uzależniony od zleceniodawców.
2. Pracuje w domu, więc ma czas na wszystko. Wyobrażamy sobie, że wolny strzelec pracując może oglądać telewizję, surfować w Internecie czy robić sobie przerwy kiedy chce, ponieważ nie ma szefa. Oczywiście, że może, ale wtedy nie będzie miał wyników i nie zarobi. Sami jesteśmy sobie szefami i wymagamy od siebie jeszcze więcej, mając świadomość, że czym mniej pracy, tym mniej pieniędzy.
3. Dużo zarabia. Zgoda, jednak aby tak było trzeba być naprawdę dobrym, ponieważ u freelancerów jakość równa się ze wzrostem wynagrodzenia. Nie ma jednak pewności, że skoro dziś zarobiłeś dużo, to w następnych dniach również tak będzie.
4. Ciągle robi coś ciekawego. Wszyscy tak myślą, ale tak nie jest. Przykładowo grafik poza ciekawymi projektami musi ze względów ekonomicznych wykonywać również wiele powtarzających się, monotonnych zleceń, ponieważ to one są stałe i dobrze płatne.
Zalety pracy freelancera
1. Sam organizuje sobie pracę. Jeżeli lubi pracować w nocy, to może to robić, byleby w ciągu dnia utrzymywać kontakt z klientami. Freelancer sam decyduje co i jak robi, byleby dotrzymywał terminów.
2. Nie musi słuchać szefa. Sam jest sobie szefem i sam od siebie wymaga. Recenzentem jego pracy są klienci.
3. Rozwija się. Widać to zarówno po umiejętnościach, jak i zarobkach, ponieważ jako specjalista może wyżej się cenić i podnosić stawki.
4. Wolność. Do podjęcia danego zlecenia zmusić mogą Cię jedynie kwestie finansowe. Nie pasuje Ci, to nie bierzesz się za to.
Wady pracy freelancera
1. Wszystko jest na jego głowie. Oprócz wykonywania zleceń, musi zająć się ich pozyskanie, kontaktem z klientem, wyceną swojej pracy oraz kwestią marketingu i reklamy. Zazwyczaj wykonanie zlecenia to „pikuś” przy tym ile trzeba się napracować, żeby je zdobyć.
2. Motywacja. Nie masz szefa, nikt nad Tobą nie stoi, więc naturalnie jesteś rozluźniony i odkładasz na potem. Gdyby tak robił freelancer, to w niedługim czasie nie miałby co jeść. Wolny strzelec sam musi się motywować i gonić do pracy, żeby coś zarobić. Nie masz motywacji do pracy? – przeczytaj
3. Biurokracja i podatki. Tym również musisz zająć się sam: umowy, podatki, reklamacje itp. (umowa o dzieło dla freelancera)
4. Koszty. Chcesz być freelancerem to sam musisz kupić komputer, drukarkę i inny, czym bardziej specjalistyczny, tym droższy sprzęt. Pracujesz na własny rachunek, więc nikt Ci tego nie da.
5. Trudne początki. Jako początkujący nie możesz liczyć na polecenia. Nie posiadasz również marki, ani kontaktów. Wszystko przyjdzie z czasem i dużym nakładem pracy.
6. Brak stabilności. Nie masz pewności, że w przyszłości będziesz miał zlecenia, a co za tym idzie pieniądze.
Pracę w charakterze freelancera można porównać do prowadzenia własnej firmy (zalety prowadzenia własnej firmy), ponieważ wszystko jest na naszej głowie i sami musimy o wszystko zadbać. To od nas zależy czy będziemy mieli klientów oraz to czy utrzymamy się na rynku.