Inteligencja finansowa to praktyczna umiejętność, która sprawia, że potrafimy podejmować słuszne decyzje dotyczące zarówno poważnych spraw, jak i drobnostek mających wpływ na ogólną jakość naszego życia. To właśnie inteligencja finansowa umożliwia nam wykorzystanie wiedzy teoretycznej w codziennym życiu, a co za tym idzie sprawne poruszanie się w świecie okazji, promocji czy sprzedawców czekających na prowizję z naszych zakupów.
Każdy człowiek powinien posiadać wiedzę finansową na odpowiednim poziomie, jednak edukacja finansowa w Polsce nie istnieje na szeroką skalę, a każdy kto chce taką wiedzę posiąść musi zacząć zdobywać ją na własną rękę poprzez płatne szkolenia czy czytanie blogów i ebooków. Dużo istotniejsza jest jednak inteligencja finansowa, dzięki której wiemy jak zachować się w danej sytuacji, nawet gdy nasza wiedza nie jest pełna. Będąc inteligentnym finansowo wiemy jak radzić sobie w życiu, dysponować odpowiednio ograniczonymi środkami, a także gromadzić oszczędności.
W tytule napisałem, że inteligencja finansowa jest naszym największym bogactwem. Dzieje się tak, ponieważ nie ważne jest to ile zarabiamy czy posiadamy, ale ile z tego wydajemy. Co z tego, że ktoś ma miesięczne dochody na poziomie 10 tys. zł., skoro wydaje 11 tys.? W takiej sytuacji lepiej jest zarobić 2 tys, ale potrafić godnie przeżyć za 1,5 tys. Oczywiście dobrze jest zarabiać więcej i należy do tego dążyć, jednak w takiej sytuacji inteligencja finansowa powinna nam podpowiedzieć, że koszty naszego życia nie muszą rosnąć proporcjonalnie ze wzrostem dochodów.
Inflacja kosztów życia to jeden z najpopularniejszych problemów finansowych ludzi, którzy się dorabiają. Problem leży jednak po stronie braku inteligencji finansowej, która powinna podpowiedzieć, że skoro zarabiam więcej to więcej powinienem też oszczędzać. Inteligencja finansowa to również umiejętności pozwalające zarabiać coraz więcej, odpowiednio inwestować i przyciągać do siebie pieniądze. Przyciąganie pieniędzy to zauważanie okazji do ich zarabiania, ale również rozwaga pozwalająca uniknąć pokus, pułapek czy oszustw.
Najlepsze jeśli chodzi o inteligencję finansową jest jednak to, że można ją rozwijać. Oczywiście w tym celu należy nabyć trochę podstawowej i niezbędnej wiedzy finansowej, ale przede wszystkim trzeba zacząć rozważnie podchodzić do swoich decyzji finansowych oraz nauczyć się analitycznie myśleć o każdej okazji czy przedstawionej nam ofercie. Jest to istotne, ponieważ inteligencja finansowa to przede wszystkim rozwaga, ostrożność, analityczne myślenie oraz rozwój.
Korzystając z okazji pragnę zaprosić wszystkich zainteresowanych rozwojem swojej inteligencji finansowej na festiwal Inteligencji Finansowej, który odbędzie się 13 i 14 stycznia 2017 roku, na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Zbliżające się wydarzenie to doskonała okazja, aby w obecności praktyków zdobyć i poszerzyć wiedzę z zakresu funkcjonowania mechanizmów finansowych.
Inteligencja Finansowa 2016/17 to dwa dni intensywnych warsztatów i prelekcji. Kluczowe tematy wydarzenia to: strategie inwestycyjne, giełda i zarządzanie kapitałem. Głównym punktem festiwalu będzie spotkanie z ekspertem ds. ekonomicznych w Kancelarii Prezydenta RP – prof. Zbigniewem Krysiakiem. Pośród specjalistów, którzy podzielą się cenną wiedzą znajdują się także m.in. przedstawiciele Giełdy Papierów Wartościowych, banku Citi i firmy State Street.
Inteligencja Finansowa to ogólnopolski projekt organizowany od 11 lat przez Studenckie Forum Business Centre Club. Celem wydarzenia jest przekazanie uczestnikom konkretnych umiejętności i wskazówek, i przybliżenie im możliwości efektywnego zarządzania kapitałem. Wydarzenie co roku cieszy się dużą popularnością wśród studentów, absolwentów, przyszłych inwestorów i młodych przedsiębiorców. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, obowiązują zapisy.
Dodatkowo, zbliżające się wydarzenie stanowi pole do nawiązania kontaktów i wymiany doświadczeń pomiędzy uczestnikami. Na wszystkich zainteresowanych czekać będą niespodzianki od licznych partnerów spotkania. Szczegóły.