Jako doradca finansowy muszę przyznać, że nie jest to najlepszy okres dla osób posiadających nadwyżki finansowe. Niskie stopy procentowe sprawiają, że inwestorzy oraz oszczędzający coraz częściej rozglądają się za alternatywą. W związku z tym przedstawiam dzisiaj formę długoterminowej inwestycji, która jest dostępna dla przeciętnego „Kowalskiego”, a mianowicie inwestycji w fizyczne złoto.
Artykuł powstał w ramach odpłatnej współpracy. Jestem jego jedynym autorem, wyraża on moje osobiste opinie i nikt nie ingerował w jego treść. Otrzymałem wynagrodzenie za jego przygotowanie i publikację, która ma miejsce, ponieważ jestem przekonany, co do sensowności polecania tego produktu. W ramach wspomnianej współpracy wspólnie z Goldenmark, czyli właścicielem sklepu goldsaver.pl organizujemy konkurs, którego szczegóły poznasz na końcu artykułu.
Inwestycje w złoto nie są w Polsce jeszcze zbyt popularne, głównie ze względu na cenę. Zakup jednej sztabki złota o wadze 1 uncji, wiąże się z wydatkiem ponad 5 tys. złotych. Jednorazowo jest to dużo, biorąc pod uwagę to, iż złoto jako inwestycja ma z reguły charakter długoterminowy. I właśnie w tym momencie pojawia się Goldsaver.
Co oferuje nam Goldsaver?
Goldsaver wychodzi naprzeciw wszystkim tym, którzy chcieliby inwestować w złoto, ale nie stać ich na jednorazowy wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Sklep umożliwia nam zakup fizycznego złota w ratach, dzięki czemu z czasem mamy możliwość uzbierania złota na całą 1 uncjową sztabkę i zamówienia jej do domu. Kupując w Goldsaverze nie musimy od razu wpłacać całej kwoty. Pomysł tego sklepu opiera się na systematycznych zakupach złota za małe kwoty. Prościej mówiąc kupujemy tyle, na ile nas w danym momencie stać. W jednym miesiącu może to być 100 PLN, w kolejnym 1000 PLN. Można też zakupić całą sztabkę za jedną wpłatą. Co więcej nie zobowiązujemy się do systematycznego wpłacania, ale robimy to kiedy chcemy i mamy możliwość. W każdej chwili możemy również odsprzedać swoje złoto, nawet przed uzbieraniem pełnej sztabki.
Sklep oferuje wyłącznie jeden produkt, a mianowicie sztabki złota o wadze 1 uncji od renomowanych producentów (uncja jubilerska to 31,1 g.). Każda o próbie 999,9, czyli zawartości kruszcu 999,9 g. na każdy kilogram. Produkt ten stanowi najpopularniejszą formę inwestowania w złoto na świecie.
Opłacalny sposób inwestycji w złoto
Jak już wcześniej wspominałem inwestycja w złoto powinna mieć charakter długoterminowy. Oczywiście złoto można wcześniej spieniężyć, jednak nie przyniesie nam to raczej zysku. W długim okresie czasu złoto może zarówno drożeć, jak i tanieć ze względu na koniunkturę na rynku. W związku z tym należy tak inwestować w zakup tego kruszcu, by było to jak najbardziej opłacalne. W związku z tym najbardziej optymalną formą inwestowania w złoto są sztabki jednouncjowe. W sytuacji, gdy chcielibyśmy kupić jedną uncję złota w sztabkach o wadze 1 grama, musielibyśmy zapłacić o około 20 % drożej, niż w przypadku zakupu jednej sztabki o wadze 1 uncji. Ta różnica wynika z kosztów bicia sztabki, które w przypadku małych sztabek mogą stanowić nawet 30% jej ceny. Warto więc podkreślić, że koszt bicia 1-uncjowej sztabki, sprzedawanej przez Goldsaver, nie przekracza 10% ceny produktu.
Co z osobami, które zaczęły gromadzić złoto, jednak nagle potrzebują gotówki i chcą spieniężyć inwestycję? Jest to ważne, ponieważ znam życie i wiem, czasami planowaną inwestycję długoterminową trzeba przerwać. Otóż Goldsaver gwarantuje nam wykup złota w dowolnym momencie, czyli nawet w sytuacji, gdy nabyliśmy dopiero kilka gram. Odsprzedanie złota Goldsaverowi odbywa się na normalnych zasadach skupu złota, czyli otrzymamy cenę nieco poniżej wartości giełdowej.
Moja opinia na temat oferty Goldsaver
Na początek zaznaczę, że według mnie istotna jest dywersyfikacja naszych inwestycji, w związku z czym warto inwestować płynnie i krótkoterminowo, ale także część środków zamrozić na dłuższy okres z myślą o większych zyskach. Do długoterminowych inwestycji świetnie nadaje się właśnie złoto czy nieruchomości, jednak zazwyczaj trzeba posiadać już spory kapitał. Rozwiązaniem tego problemu jest właśnie Goldsaver, który umożliwia tzw. zakup złota na raty (nie jest to jednak klasyczny zakup ratalny, ponieważ sztabkę otrzymujemy dopiero po zapłaceniu rat). Zaletą tego rozwiązania jest to, że możemy kupować za naprawdę małe kwoty (min. 10zł) i nie zobowiązujemy się do regularnych wpłat. Sami decydujemy ile i kiedy zamierzamy wpłacić celem zakupu złota.
Co z ryzykiem? Goldsaver to sklep, który jest własnością firmy wchodząca w skład grupy zorganizowanej wokół Mennicy Wrocławskiej. Dla osób, które są z reguły nie ufne i boją się ryzyka przypominam, że ryzyko występuje tylko do kwoty ok. 5 tys. zł, ponieważ po zakupach na tą kwotę nabywamy całą 1-uncjową sztabkę, którą fizycznie dostajemy do domu.
Gdzie jest więc haczyk?
Wszystko pięknie jak w reklamie, ale przecież musi być jakiś haczyk. Otóż ja go jeszcze tak naprawdę nie znalazłem, a polecając ten produkt jestem do niego w 100% przekonany. Jedyne co przyszło mi do głowy to, to, że można by odkładać te same środki na koncie oszczędnościowym, a potem dokonać jednorazowego zakupu sztabki, co dałoby nam dodatkowy, niewielki procent. Szybko jednak uświadomiłem sobie, że w czasie, gdy my zbieralibyśmy na jednorazowy zakup sztabki, cena złota mogłaby pójść znacznie w górę, przez co zakładana przez nas kwota byłaby niewystarczająca. Goldsaver nie zabezpiecza nas przed wzrostem ceny złota, ale umożliwia za to zakup każdej ilości po aktualnym kursie, czyli jest to najbardziej opłacalne.
Podsumowując: oferowany produkt jest bardzo ciekawy pod kątem inwestycji długoterminowych, ciekawe czy zdobędzie popularność w polskich realiach inwestycji indywidualnych?
Konkurs
Na koniec obiecany już wcześniej konkurs. Nagrodą w konkursie jest srebrna moneta lokacyjna, której fundatorem jest Goldenmark. Aby ją zdobyć wystarczy zapoznać się z regulaminem (znajduje się tutaj) oraz odpowiedzieć w komentarzach pod tekstem na 3 poniższe pytania. Na odpowiedzi czekam równy tydzień czyli do piątku 22.04.2016 do godz. 24. Spośród prawidłowych odpowiedzi na 2 pierwsze pytania, wybiorę najciekawszą odpowiedź na pytanie nr 3, której autor otrzyma wspomnianą już srebrną monetę. Osobiście nie lubię nagród niespodzianek, więc pod pytaniami zamieszczam zdjęcie nagrody.
Pytanie 1: Czym różni się inwestowanie od oszczędzania?
Pytanie 2: Ile gram złota jest w jednej uncji?
Pytanie 3: Jaka była Twoja najlepsza inwestycja?