Czym wyróżniają się reprezentanci pokolenia X na rynku pracy?

Pokoleniowy podział nie zawsze jest jasny. Nie ma jednak wątpliwości, że do generacji X należą urodzeni pomiędzy latami 60. a 80. XX wieku. Burzliwa rzeczywistość gospodarcza i polityczna, z którą musieli zetknąć się jej przedstawiciele, sprawiła, że doskonale radzą sobie oni w trudnych warunkach, a ich uczciwe podejście do obowiązków zawodowych docenia niejeden pracodawca. Czym jeszcze wyróżniają się „iksy”?

Co charakteryzuje pokolenie X?

Nazwa tego pokolenia – X – nie jest dziełem przypadku. Socjologowie niezwykle często podkreślają, że jego przedstawicielom towarzyszyła niepewność i charakterystyczna obawa o to, co przyniesie kolejny dzień. Symboliczne określenie ma zatem oznaczać niewiadomą. Jednym z ważniejszych czynników, który wpłynął na charakterystykę pokolenia, był kryzys gospodarczy mający miejsce w latach 70. To właśnie wtedy spora część tej generacji dorastała. Możliwości i zalety wolnego rynku osoby do niej należące poznały dopiero w latach 90. Dla „iksów” niezwykle ważna jest m.in. stabilizacja (także w obszarze zawodowym), lojalność, zaangażowanie na każdej płaszczyźnie i pieczołowite wykonywanie obowiązków. Warto podkreślić, że w czasie dorastania generacji X do głosu zaczęły dochodzić technologie i środki masowego przekazu. Z tego powodu to właśnie one były głównym źródłem informacji i wiedzy o świecie.

Jak iksy radzą sobie na rynku pracy?

Iksy na rynku pracy wyróżniają się przede wszystkim lojalnością względem pracodawcy i stabilnością zawodową. W odróżnieniu od chociażby millenialsów, potrafią przepracować w jednym miejscu nawet kilkanaście lat! Z tego względu zasilają często szeregi dużych przedsiębiorstw, takich jak np. http://bridgestone-stargard.pl/kontakt, pnąc się po szczeblach kariery zawodowej i zajmując wysokie stanowiska (kierownicze czy menadżerskie). Ekonomiści wskazują również na to, że wśród reprezentantów tego pokolenia bardzo często można spotkać osoby, określane mianem pracoholików – utrzymanie posady i jak największa wydajność jest dla nich priorytetowa. W kontekście „iksów” niejednokrotnie mówi się również o tym, że generacja ta stworzyła pewne filary rzeczywistości i rynku pracy, a wśród nich znajdują się właściciele budowanych od podstaw firm i przedsiębiorstw. Mimo stabilizacji zawodowej „iksy” nie są charakteryzowane jako osoby, które boją się wyzwań. Wręcz przeciwnie – bardzo chętnie próbują swoich sił na zupełnie nowych polach.

Czego oczekuje pokolenie X?

Tym, czego oczekują „iksy” jest stały rozwój zawodowy oraz dobre wynagrodzenie. Mimo tego, że doceniają oni benefity pozapłacowe, największą motywację stanowi dla nich premia lub większa pensja. Generacja X stawia także na satysfakcję z pracy, dlatego komfortowe warunki i zgrany zespół odgrywają niezwykle ważną rolę. Reprezentanci tego pokolenia potrafią rozgraniczyć czas wolny od obowiązków zawodowych, ale bardzo chętnie zgadzają się nadgodziny (jeśli pracodawca zaoferuje atrakcyjną stawkę). Czego jeszcze „iksy” oczekują od pracodawców? Najważniejsza jest dla nich stabilna praca na pełny etat na podstawie umowy o pracę, a także ściśle wyznaczone godziny pracy. Przynależące do tej generacji osoby nieczęsto godzą się na zatrudnienie w trybie home office czy elastyczny grafik.

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.