Jednym z najistotniejszych kroków, a może nawet najistotniejszym w drodze do finansowej niezależności jest umiejętność definiowania konkretnych celów. Decydująca jest w tym momencie umiejętność odróżniania celów finansowych od marzeń. Deklaracja „chcę być bogaty” to tak naprawdę tylko marzenie, a nie konkretny cel. Musisz, więc pamiętać, iż marzenia oparte są na nadziei, a cele na określonym planie działania.
Dlaczego warto określić sobie cel?
Co odróżnia cel od marzenia? Cel musi być przede wszystkim konkretny, osadzony w czasie oraz realistyczny. Stawiając sobie cel finansowy, musisz posiadać realistyczny, a także określony w czasie plan jego osiągnięcia. Wyznaczanie celów finansowych jest bardzo istotne w kwestii finansów osobistych każdego człowieka.
Zamiast „chcę być” bogaty, (kiedy, jak, co to znaczy bogaty?), należy precyzować swoje nadzieje w stylu „chcę mieć 1 mln zł za 20 lat”. W tej chwili nasz cel jest jasno zdefiniowany, wiemy czego chcemy i ile czasu mamy, aby to zrealizować.
Nie wiemy jeszcze tylko, w jakim stopniu nasz cel jest realistyczny oraz jak go zrealizować. Aby się o tym przekonać, należy zaplanować jak dojść do zakładanej kwoty. Załóżmy, że wspomniany 1 mln złotych, chcemy osiągnąć oszczędzając i inwestując, a także to, że w dniu dzisiejszym nie posiadamy jeszcze żadnego kapitału. W założeniach należy dodać także, że oczekiwana stopa zwrotu, to dość realistyczne 8% rocznie. Dysponując tego typu danymi szybko możemy obliczyć, że w celu osiągnięcia wymaganej kwoty w ciągu 20 lat, przy założeniu naszej 8% stopy zwrotu, będziemy musieli co miesiąc inwestować około 17oozł. Realne, czy nie?? Jeżeli zarabiamy 2000zł miesięcznie to już teraz możemy zrezygnować z tego celu i wyznaczyć inny. Jeżeli jednak, po dogłębnej analizie naszego budżetu, okaże się, iż przy drobnych oszczędnościach lub niewielkim wzroście dochodu, jesteśmy w stanie taką kwotę wygospodarować to oznacza to, że nasz cel jest realny, a co za tym idzie jeżeli tylko wystarczy nam samodyscypliny i nie zabraknie szczęścia w trakcie inwestycji, upragniony milion może faktycznie być nasz.
Teraz już wiesz, że, nie tylko umiejętność definiowania celów, ale również ich realistyczna ocena jest bardzo istotna dla Twoich finansów osobistych. Celów finansowych, możesz oczywiście mieć kilka równocześnie. Mogą to być cele zarówno krótkoterminowe (w ciągu 3 miesięcy spłacę całkowicie zadłużenie z karty kredytowej), średnioterminowe (20 tys. złotych na wymarzoną podróż za 3 lata) oraz długoterminowe (przykład z milionem złotych). Jeżeli posiadasz wiele celów, czasami pojawia konieczność wyznaczenia priorytetów oraz rezygnacji, bądź też odłożenia części z nich w czasie. Ważne jednak, żeby nie mylić marzeń z celami. Pamiętajmy, cel ma być konkretny, określony w czasie i przede wszystkim realistyczny!