Kupno mieszkania to dla większości z nas ważny moment – nawet jeśli nie jest to pierwsze własne mieszkanie, a kolejne, to nadal boimy się popełnienie błędu. Mieszkanie może być wspaniałą inwestycją, jednak nie zawsze nią jest – czasami okazuje się stratą pieniędzy czy zmarnowaną okazją do zmiany w życiu. Przeprowadzka do nowego mieszkania może być wspaniałym, rozwijającym doświadczeniem, ale może również wiązać się z przykrymi wspomnieniami i mnóstwem wyrzeczeń i niedogodności.
Co zrobić, żeby nie wyjść na kupnie mieszkania jak Zabłocki na mydle? Na co zwracać uwagę szukając mieszkania? Co należy rozważyć przed zakupem? Skąd wiadomo, że to to mieszkanie; że w tym będzie nam dobrze? Jak odnaleźć się na tak bogatym rynku? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w niniejszym poradniku.
1. Metraż i rozkład pomieszczeń
Pierwsza rzecz, na jaką powinieneś spojrzeć kupując mieszkanie lub w ogóle rozważając jego zakup, to metraż i rozkład pomieszczeń. Sama wielkość mieszkania wyrażona w liczbie określającej powierzchnię nie powie ci, ile w mieszkaniu jest pomieszczeń. Nie powie też, czy kuchnia jest widna i przestronna i czy w łazience jest dostęp do naturalnego światła – to istotne zwłaszcza dla ludzi robiących często makijaż. Reasumując: metraż to za mało, spójrz też na plany, żeby wiedzieć, czy aby na pewno takie mieszkanie ci wystarczy.
2. Lokalizacja i infrastruktura
Spójrz nie tylko na to, czy okolica jest spokojna i bezpieczna – sprawdź też, co znajduje się w pobliżu mieszkania, a czego brakuje. Weź pod uwagę jak daleko jest do najbliższego sklepu, supermarketu czy apteki, ale spójrz również na parki czy centra sportowe. Jeśli masz lub planujesz mieć dzieci, sprawdź opinie o pobliskich szkołach. Zwróć uwagę na lokale usługowe w okolicy – czy gdzieś w pobliżu są restauracje, cukiernie, fryzjerzy i kosmetyczki, czy jedynie bloki mieszkalne? Z pewność mieszkanie na środku pola będzie tańsze, jednak życie z dala od udogodnień i infrastruktury jest uciążliwe. Deweloperzy powinni zamieszczać wraz z ofertami kupna mapki informujące gdzie dokładnie stawiają bloki – sprawdź sam.
3. Dojazd i komunikacja
Nawet jeśli masz samochód i używasz go codziennie, mieszkając w mieście przekonasz się, że raz na jakiś czas naprawdę warto przesiąść się do komunikacji miejskiej. Niemożność wypicia alkoholu podczas wieczornego wyjścia to jedno, ale problemy z parkowanie w centrach miast to prawdziwa zmora wszystkich kierowców. A weź pod uwagę, że nie każdy ma prawo jazdy więc odwiedzający cię znajomi, a nawet twoje własne dzieci będą musiały korzystać z komunikacji miejskiej. Zorientuj się więc, jak daleko jest do najbliższych przystanków czy stacji kolejowych, a także jak długo jedzie się do centrum miasta – zarówno autobusem, jak i samochodem. Nie chcesz mieć przykrej niespodzianki, gdy po przeprowadzce okaże się, że rano korki w twojej okolicy są tak wielkie, że praktycznie nie sposób wyjechać z osiedla.