Zaciągnięcie kredytu gotówkowego to nic trudnego, różnego rodzaju wyszukiwarki, jak rankomat sp z o.o. lub chcepozyczke.com.pl przedstawiają szereg opcji i propozycji dostępnych dla konsumenta, który potrzebuje dodatkowego zastrzyku gotówkowego, który ma się szybko pojawić na koncie. Co jednak zrobić w przypadku kiedy ktoś zaciągnął pożyczkę w naszym imieniu i w bankowej dokumentacji figurujemy już jako kredytobiorcy z widocznymi ratami do spłaty długu? Istnieje kilka sposobów, które w łatwy sposób pozwalają zweryfikować nasze dane i zdolność kredytową.
- Kredyt w naszym imieniu – jak sprawdzić czy ktoś zaciągnął na nas pożyczkę gotówkową
- Jak się zachować, kiedy wiemy, że zostaliśmy oszukani
Kredyt w naszym imieniu – jak sprawdzić czy ktoś zaciągnął na nas pożyczkę gotówkową
Niejednokrotnie wizja tego, że obca osoba zaciągnęła w naszym imieniu kredyt gotówkowy i otrzymała pieniądze na nasze dane osobiste, jest nieco abstrakcyjna to jednak może się wydarzyć. W dzisiejszym świecie technologii i Internetu nie brakuje oszustów, którzy próbują pozyskać nasze dane wrażliwe i wykorzystać je do pobrania kredytów, bez spłacania ich w późniejszym terminie. Bardzo często zdarza się tak, że aby wyłudzić nasze dane, oszuści posługują się fałszywymi linkami, łudząco przypominającymi te ze znanych firm transakcyjnych z prośbą o kliknięcie i spłatę długu lub gwarancji darmowej wygranej. Po przekierowaniu złodzieje zaciągają dane zapisane na naszych telefonach, tabletach i komputerach, w wyniku czego z łatwością posługują się nimi podczas zaciągania pożyczki.
Na http://chcepozyczke.com.pl/jak-sprawdzic-czy-ktos-nie-wzial-na-mnie-kredytu-pozyczki/ oprócz sprawdzenia dostępnych, najkorzystniejszych opcji kredytowych, można sprawdzić jak postąpić w sytuacji, kiedy mamy podejrzenie oszustwa, którego padliśmy ofiarami. Jednym z kluczowych elementów jest sprawdzenie swojego statusu w Biurze Informacji Kredytowej, zwanej BIK. Aby mieć szybki dostęp i pewność nie tylko odnośnie zaciągniętych kredytów przez osoby niepowołane, ale również posiadać pełną kontrolę nad spłacanymi ratami i ilością zobowiązań finansowych, można wykupić roczny dostęp do platformy za niecałe 100 zł i mieć całodobowy dostęp do bazy danych bez konieczności wizyt w urzędach czy wypełniania formalności.
Podobnie swoje dane możemy sprawdzić w Krajowym Rejestrze Dłużników oraz ERIF Biuro Informacji Gospodarczej. Podane rejestry zanotują od razu podjęcie kredytu, a nie w chwili kiedy przekroczony zostanie termin spłaty.
Jak się zachować, kiedy wiemy, że zostaliśmy oszukani
W chwili kiedy orientujemy się, że obca osoba podpisała umowę kredytową z placówką bankowa na nasze dane, jednocześnie zobowiązując nas do spłaty comiesięcznych rat, należy zgłosić przestępstwo w odpowiednich instytucjach. Udostępniony System Dokumenty Zastrzeżone pozwala na całkowite zastrzeżenie naszego dowodu osobistego, jest to pierwszy krok, który musimy wykonać niezwłocznie, w przeciwnym wypadku oszuści będą mogli podejmować kolejne kredyty bez naszej zgody. Kolejnym krokiem, jaki należy wykonać, jest poinformowanie placówki udzielającej kredyt o zaistniałej sytuacji. Jest to jedyna droga, aby bank lub parabank mógł zatrzymać wszczęte postępowania windykacyjne. Oczywiście, aby mogło to nastąpić niezbędne będzie potwierdzenie zgłoszenia przestępstwa finansowego, które trzeba zgłosić w najbliższym komisariacie policji w naszym mieście.
W przypadku wykrycia próby podjęcia oszustwa lub pobrania kredytu w naszym imieniu niezwłocznie należy zgłosić zaistniałą sytuację policji oraz zastrzec wszelkie dokumenty, do których złodzieje mają dostęp.