Rachunki za energię elektryczną należą do jednych z najwyższych w każdym gospodarstwie domowym. Nic dziwnego – na co dzień korzystamy przecież z wielu urządzeń, które zasilane są prądem. Jednak nie tylko częstotliwość korzystania z tego rodzaju sprzętów przekłada się na wysokość naszych rachunków. Znaczenie ma również wybór taryfy energetycznej. Która z nich okaże się dla nas najbardziej korzystna?
Taryfy energetyczne dla gospodarstw domowych
Taryfa energetyczna to najprościej mówiąc plan cenowy uwzględniający stawki za 1 kWh energii elektrycznej. To właśnie po tej cenie sprzedawcy energii oferują prąd swoim klientom. Gospodarstwom domowym dedykowane są taryfy oznaczone literą G. Najczęściej do wyboru mamy 3 taryfy: G11, G12 i G12w. Czym się od siebie różnią i w jaki sposób dobrać taryfę do swoich potrzeb?
Taryfa G11 – uniwersalny wybór?
Taryfa G11 inaczej jest nazywana taryfą jednostrefową. Charakteryzuje ją identyczna cena energii elektrycznej przez całą dobę, niezależnie od dnia tygodnia. Kiedy warto się na nią zdecydować? Taryfę G11 powinniśmy wybrać, jeśli dużo energii elektrycznej wykorzystujemy w ciągu dnia i nie możemy przenieść naszego zużycia na godziny nocne. Jest to również wygodne rozwiązanie, kiedy trudno nam jednoznacznie określić, o jakiej porze najczęściej przebywamy w domu i korzystamy z urządzeń elektrycznych.
Załącznik:
energia oszczędność.jpg
Taryfa dwustrefowa – dla kogo?
Taryfa dwustrefowa wprowadza dwie stawki za energię elektryczną. Występuje ona w dwóch wersjach: taryfy G12 i taryfy G12w. Taryfa G12, zwana również nocną, dzieli dobę na dwie strefy – szczytową i pozaszczytową. W strefie szczytowej, która przeważnie przypada na godziny 6:00-13.00 oraz 15.00-22.00, obowiązuje wyższa cena energii niż dla taryfy G11. W godzinach pozaszczytowych, czyli między 22.00-6.00 oraz 13.00-15.00, cena energii jest niższa. Ten podział obowiązuje przez cały tydzień. Nieco inne rozróżnienie wprowadza taryfa G12w, w której niższe stawki za prąd obowiązują nie tylko w godzinach pozaszczytowych, ale również w weekendy i święta. Z tego też względu nazywana bywa taryfą weekendową. Różnica pomiędzy stawkami w obydwu taryfach może wydawać się pozornie niewielka, jednak nie dajmy się zwieść – oszczędności na rachunkach za prąd zyskujemy już w momencie, kiedy w godzinach pozaszczytowych zużywamy wyłącznie 25-30% energii!
Taryfa dwustrefowa jest dla Ciebie, o ile większość dnia spędzasz poza domem, a z urządzeń elektrycznych korzystasz głównie wieczorami i nocą. Jeśli to głównie po godzinie 22:00 oglądasz telewizję i korzystasz np. z laptopa, to najprawdopodobniej w Twoim przypadku taryfa G12 okaże się doskonałym wyborem. Tym bardziej, gdy rozważysz nastawienie pralki bądź zmywarki na noc. Taryfa dwustrefowa idealnie sprawdzi się również w okresie jesienno-zimowym. W czasie mrozów prąd związany z ogrzewaniem przekłada się na większe wydatki, a to głównie nocą podkręcamy nasze grzejniki.
Jak zmienić taryfę?
Zmiana grupy taryfowej jest jak najbardziej możliwa, a prawo do tego ma każdy odbiorca. W celu przejścia na nową taryfę jedyne co powinieneś zrobić, to złożyć odpowiedni wniosek u swojego sprzedawcy prądu. Występuje jednak w tym przypadku istotne ograniczenie – grupę taryfową możesz zmienić maksymalnie raz w roku. Warto abyś również pamiętał, że w przypadku zmiany taryfy z G11 na G12 zachodzi konieczność wymiany licznika z jednostrefowego na dwustrefowy.
Odpowiednio przemyślany wybór taryfy energetycznej może przełożyć się na niższe rachunki, dlatego warto poświęcić chwilę, aby zapoznać się z dostępnymi możliwościami. W ten sposób dostosujemy taryfę, która będzie dostosowana do naszego trybu życia.