Oszczędzanie wcale nie musi być trudne i znaczyć, że powinieneś odmawiać sobie przyjemności. Odkładanie pieniędzy jest to trudny nawyk do wyrobienia, szczególnie, gdy jest się młodym. Specjaliści Matchbanker przygotowali dla ciebie kilka wskazówek, aby pomóc ci zrobić ten pierwszy krok do oszczędzania.
Jeżeli chwilowo twoja sytuacja finansowa nie wygląda ciekawie, to możesz sprawdzić ofertę pożyczki na Matchbanker.pl. Matchbanker jest to skandynawska porównywarka pożyczkowa, która pomaga analizować oferty pożyczek dla swoich klientów. Serwis jest przejrzysty, prosty w użyciu, szybki i oczywiście całkowicie darmowy.
W oszczędzaniu najtrudniejszy jest ten pierwszy krok. Jeśli go wykonasz, każdy kolejny będzie znacznie łatwiejszy. A z biegiem czasu oszczędzanie wejdzie ci w krew i odkładanie pieniędzy zacznie ci przychodzić z łatwością.
1. Nie wydawaj więcej niż zarabiasz.
Upewnij się, że wydajesz pieniądze tylko na te rzeczy, których potrzebujesz. Regularne przeglądanie wyciągów bankowych pozwoli ci na kontrolę czy nie kupujesz rzeczy kompletnie ci nie potrzebnych. Warto też przejrzeć polecenia zapłaty – czasami może się okazać, że regularnie za coś płacisz, mimo że od dawna nie korzystasz z danej usługi.
2. Nie rób sobie wymówek od oszczędzania
Im wcześniej zaczniesz tym lepiej. Istotne przy tym jest, by nie dać się przekonać rozsądnie brzmiącym wymówkom, które próbują cię odciągnąć od oszczędzania. W oszczędzaniu najważniejsza jest systematyczność i wyrobienie sobie nawyku. Nie należy również sobie wmawiać, że zaczniesz oszczędzać, kiedy będziesz więcej zarabiać albo że zaczniesz odkładać pieniądze, gdy będzie ci coś zostawać na koniec miesiąca.
3. Budżet domowy
Budżet domowy to przejęcie kontroli nad własnym portfelem. Spisywanie wszystkich wydatków otworzy ci oczy ile twoje zachcianki naprawdę kosztują. Jeżeli pijesz kawę na mieście raz w tygodniu, nie czujesz jak pieniądze uciekają ci z kieszeni. 7zł w tygodniu, 28zł w miesiącu i 336 zł rocznie.
4. Znajdź konkretny cel oszczędzania
Oszczędzanie same w sobie jest nudne, wymagające dyscypliny, co nie każdy jest w stanie zrobić. Wytyczenie konkretnego celu może pomóc w utrzymaniu się tego postanowienia na dłużej. Takim celem mogą być na przykład przyszłoroczne wakacje, remont mieszkania czy zakup samochodu. Cel nie powinien być zbyt ambitny, abyś szybko się nie poddał ze swoim postanowieniem. Powinien być osiągalny w ciągu kilkunastu miesięcy czy góra kilku lat systematycznego oszczędzania. Sam powinieneś sobie postanowić, ile dokładnie jesteś w stanie miesięcznie odkładać.
5. Zaplanuj oszczędności
Warto poczytać artykuły na Internecie, czy popytać znajomych jakich używają oszczędnościowych sztuczek.
Przygotowaliśmy dla ciebie parę przykładów.
- Zawsze na zakupy zabieraj przygotowaną wcześniej listę, wtedy unikniesz kupowania dodatkowych rzeczy, które nie są ci potrzebne.
- Korzystaj z promocji i zniżek,
- Ogranicz jedzenie na mieście i picie kawy. Do pracy przygotuj sobie kanapki lub zdrowy obiad.
- Przeglądaj zapasy jedzenia. Co jakiś czas przejrzyj szafki i wystaw na pierwszy plan produkty, którym kończy się termin przydatności.
- Zostań honorowym krwiodawcą – jest to projekt na kilka lat. Pomożesz innym i będziesz mógł jeździć za darmo komunikacją miejską.