oszczędzanie jakich błędów nie popełniać

7 grzechów głównych oszczędzających

Wielokrotnie już namawiałem was na łamach tej strony do oszczędzania pieniędzy i racjonalnego zarządzania własnym budżetem. Dziś zaś przedstawię 7 grzechów głównych ludzi oszczędzających, które sprawiają, że Twoje oszczędzanie jest trudne, mało przyjemne i nieefektywne.

 

Najpopularniejsze błędy w oszczędzaniu

    1. Przywiązanie do jednego banku. Wiele osób niestety trzyma się jednego banku, bez względu na warunki jakie ten aktualnie oferuje. Zazwyczaj sytuacja wygląda tak, że przed laty założyli oni konto osobiste i cały czas z niego korzystają, mimo wielokrotnych podwyżek kosztów z nim związanych. Przyczyny takiego stanu rzeczy są oczywiście różne, m.in.: brak wiedzy o innych bankach i ich produktach, brak czasu, chęci zmiany itp. Jedno jest jednak pewne – to nie służy Waszemu portfelowi, ponieważ rutyna to morderstwo dla domowych finansów. Od czasu do czasu czas warto przeglądać oferty bankowe i porównywać je z tym, co mamy. Jeśli co miesiąc płacicie za konto kilkanaście złotych, to może najwyższy czas poszukać darmowego rachunku? W ten sposób możecie zaoszczędzić nawet 150-200 złotych rocznie. Oczywiście zdaję sobie sprawę z tego, że nowy numer konta to kłopot, bo trzeba go zgłosić pracodawcy, urzędowi skarbowemu itp. i nie wszystkim chce się to robić,ale według mnie co jakiś czas warto się poświęcić, by zaoszczędzić realne pieniądze.

  1. Posiadanie wyłącznie konta osobistego. Według danych statystycznych konto bankowe posiada już 3/4 Polaków. W większości przypadków są to jednak zwykłe rachunki oszczędnościowo – rozliczeniowe, które z reguły nie są oprocentowane, a znajdujące się na nich oszczędności tracą na wartości, ze względu na inflację. W związku z tym warto posiadać również konto oszczędnościowe, na które przelewa się nadwyżki finansowe. Warto szukać konta bankowego z dodatkowym rachunkiem oszczędnościowym, na który można regularnie przelewać część pieniędzy. Co prawda oprocentowanie na rachunkach oszczędnościowych też nie jest duże, ale jak to mówią „lepszy rydz niż nic”.
  2. Wszystkie oszczędności w jednym miejscu. Pewnie słyszałeś słowo „dywersyfikacja”? Chodzi o to, że zarówno oszczędności, jak i inwestycje należy lokować na równe sposoby, żeby maksymalizować zysk i minimalizować ewentualną stratę. Część warto zostawić na koncie oszczędnościowym, część wpłacić na lokatę, a za resztę kupić obligację. Sposobów i metod jest wiele, ważne żeby wiedzieć na jakich zasadach nasze oszczędności pracują.
  3. Bezgraniczna wiara w reklamy. Prawdę mówiąc reklama każdego banku mówi, że ich produkty są „naj”. Ale przecież wszystkie nie mogą być najlepsze? Należy więc wybrać optymalny produkt dla siebie, a żeby dokonać takiego wyboru potrzeba odrobiny wiedzy finansowej oraz zdrowego rozsądku. Warto również skorzystać z komercyjnych porównywarek finansowych, czy znaleźć zaufanego doradcę.
  4. Zamiar odkładania na koniec miesiąca. Co miesiąc planujesz, że pod koniec miesiąca odłożysz swoje finansowe nadwyżki, jednak nigdy ich nie ma? Po otrzymaniu wynagrodzenia zapłać najpierw sobie określoną kwotę (oszczędności), a dopiero potem żyj ze środków, które Ci zostały. Postaraj się zapomnieć na chwilę, że posiadasz jeszcze te oszczędności i zmieścić w kwocie, która możesz wydać.
  5. Zaległości w spłacaniu zadłużenia. Jak mam oszczędzać skoro ciągle mam długi i nie mogę sobie z nimi poradzić? Najpierw postaraj się regularnie spłacać swoje zadłużenie, również po to, by nie narastały odsetki. Najlepiej ustaw zlecenia stałe, wtedy operacje będą wykonywane automatycznie, bez Twojego udziału.
  6. Brak wytrwałości i konsekwencji. Oszczędzanie jest przyjemne, gdy patrzymy na rosnące środki, ale jest to także proces długi i złożony. Nie da się oszczędzić szybko, ale można oszczędzać łatwo – łatwe oszczędzanie dla zapracowanych. Należy także wyznaczyć sobie cel finansowy oraz unikać pokus i zbędnych wydatków.

A jakie grzechy finansowe Ty popełniasz?

O Autorze 

Finansista, który pokazuje ludziom na co zwrócić uwagę w kontaktach z bankiem czy ubezpieczycielem, czyli jak świadomie poruszać się w świecie finansów.